Eş Zamanlı Mühendislik

Yazı Boyutu

3) EŞ ZAMANLI MÜHENDİSLİK(FİKSTÜR TASARIMI)
eşzamanlı mühendislik ürünlerin ve imalat ve destek hizmetleri de dahil olmak üzere ilgili bütün süreçlerin eşzamanlı ve entegre tasarımına sistematik bir yaklaşımdır. bu yaklaşım ürünün, karar verme sürecinin ürün geliştirmenin ilk aşamalarında paralel çalışmalar şeklinde yürütüldüğü ve bilgi paylaşımıyla senkronize edildiği kalite, maliyet, planlama ve kullanıcı ihtiyaçları da dahil olmak üzere bütün faktörleri göz önüne almalarını sağlar
eşzamanlı mühendisliğin dört temel öğesi vardır
1. eşzamanlılık (concurrence) : ürün ve süreç tasarımı paralel ilerler ve aynı zamanda oluşur.
2. kısıtlar (constraints) : süreç kısıtları ürün tasarımının bir parçası olarak görülmelidir. bu; imalatı, taşınması ve montajı basit ürünler üretmeyi, maliyet -etkin süreçler, araçlar ve malzemeler kullanmayı garanti altına alır.
3. koordinasyon (co-ordination): maliyet, kalite ve teslimat bakımından etkin olabilmek için ürün ve süreçler koordine edilmelidir.
4. uyuşma (consensus) : güçlü etkiye sahip ürün ve süreçler için kararlar bütün takımın katılımıyla alınmalıdır. dolayısıyla ortak bir takım amaçlara sahip olunmalıdır.
eşzamanlı mühendislik (em) müşteri ihtiyaçlarına odaklılığı ile karakterize olmuş bir yöntemdir.
eşzamanlı mühendisliğin kazanımları
kayıpların azaltılması (zaman, para ve emek)
ürün geliştirme ve pazara sürüm sürelerinin kısaltılması
kalitede iyileşme
maliyetlerde düşme
sürekli iyileştirme
em süreci etkin olarak uygulanabilirse bu amaçlar em nin yararları haline dönüşecektir.
em süreci, ürün-süreç tasarım optimizasyonunu sağlayan uygun bir tercih yapma analizine imkan vermelidir. çatışan ihtiyaçlar ve kısıtlar belirlenmeli ve eşzamanlı olarak çözülmelidir.
 

Referanslarımız

HIZLI TEKLİF AL

ANINDA TEKLİF AL

Size özel teklif hazırlayabilmemiz için hizmetinizi berlirleyip formu eksiksiz doldurunuz...